Almaseasia

قیمت، مشخصات و خرید سرور اچ پی DL380 G11

سرور اچ پی DL380 G11
سرور اچ پی DL380 G11

قیمت، مشخصات و خرید سرور اچ پی DL380 G11

سرور اچ پی HPE ProLiant DL380 Gen11 یک سرور رک‌مونت قدرتمند و توسعه‌پذیر ۲ یونیت است که با پشتیبانی از دو پردازنده Intel Xeon Scalable نسل چهارم و پنجم، حافظه پرسرعت DDR5، درایوهای SAS، SATA و NVMe و اسلات‌های PCIe Gen5، برای مجازی‌سازی، پایگاه‌های داده، پردازش ابری و اجرای نرم‌افزارهای سازمانی طراحی شده است. ظرفیت بالای ذخیره‌سازی، امکان نصب کارت‌های شبکه و شتاب‌دهنده‌های گرافیکی، مدیریت از راه دور با HPE iLO 6 و قابلیت‌های امنیتی پیشرفته، DL380 Gen11 را به انتخابی انعطاف‌پذیر برای دیتاسنترها و کسب‌وکارهایی تبدیل می‌کند که به عملکرد بالا، دسترس‌پذیری و امکان ارتقای سرور در آینده نیاز دارند.

مشخصات:

قیمت، مشخصات و خرید سرور اچ پی DL380 G11

بیشتر
نوع پردازنده

اینتل

خانواده پردازنده

5th Gen Intel® Xeon® Scalable Processors and 4th Gen Intel® Xeon® Scalable Processors

تعداد پردازنده

۱ یا ۲ عدد

تعداد هسته

۱۶ تا ۶۰ کور بسته به نوع پردازنده

سرعت پردازنده

حداکثر 3.1GHz

کش پردازنده

22.5MB to 112.5MB L3

نوع رم

HPE DDR5 Smart Memory

تعدا اسلات رم

۳۲

نوع فن

Hot-plug redundant fans, Standard Fan Kit or High Performance Fan Kit, depending on model

فرم فکتور

۲ یونیت رکمونت

منبع تغذیه

800W, 1000W, or 1600W Dual hot-plug redundant 1+1 HPE Flexible Slot Power Supplies

قیمت

۱۴۰۰۰ دلار

وزن

18 کیلوگرم

ابعاد

74 × 45 × 9 سانتیمتر

سرور اچ پی DL380 G11

سرور اچ پی DL380 G11؛ راهنمای جامع مشخصات، کانفیگ، خرید و بهره‌برداری از HPE ProLiant DL380 Gen11

ساعت ۱:۴۰ بامداد است. تیم زیرساخت یک شرکت خدمات مالی باید میزبان‌های قدیمی مجازی‌سازی را از مدار خارج کند. روی کاغذ، انتخاب ساده به نظر می‌رسد: «یک سرور دو یونیت قدرتمند بخریم، رم و هارد زیادی روی آن بگذاریم و همه ماشین‌های مجازی را منتقل کنیم.» اما وقتی پیش‌فاکتور روی میز می‌آید، پرسش‌های جدی شروع می‌شوند: چرا مدل 24SFF فقط نیمی از اسلات‌های حافظه را در بعضی آرایش‌ها می‌پذیرد؟ چرا افزودن Mid-tray می‌تواند نوع هیت‌سینک و طول کارت PCIe را تغییر دهد؟ آیا پورت اختصاصی iLO همان کارت شبکه سرویس است؟ آیا پردازنده نسل چهارم را می‌توان بعداً با نسل پنجم تعویض کرد؟

این روایت یک سناریوی ترکیبی و واقع‌گرایانه از خطاهای متداول خرید سرور است، نه گزارش یک حادثه مشخص یا ادعای تجربه دست‌اول.

تیم به‌جای مقایسه چند عدد در بروشور، معماری را از نو بررسی می‌کند: بار کاری، لایسنس نرم‌افزار، توپولوژی NUMA، ظرفیت رشد حافظه، مسیر Drive تا Controller، نقشه PCIe، پهنای باند شبکه، برق و دمای واقعی رک. نتیجه مهم است: HPE ProLiant DL380 Gen11 فقط یک شاسی 2U با دو پردازنده نیست؛ پلتفرمی بسیار انعطاف‌پذیر است که کیفیت نهایی آن را نحوه کانفیگ تعیین می‌کند.

بررسی سرور اچ پی DL380 G11 در این جا بر اساس نسخه ۴۶ QuickSpecs رسمی HPE، منتشرشده در ۳ اوت ۲۰۲۶، Data Sheet، User Guide و مستندات رسمی مدیریت و پشتیبانی نوشته شده است. چون SKUها، Firmware، فهرست GPU و قواعد سازگاری تغییر می‌کنند، سفارش نهایی باید دوباره با آخرین QuickSpecs و ابزار پیکربندی تأییدشده HPE اعتبارسنجی شود.

سرور HPE DL380 Gen11 چیست؟

HPE ProLiant DL380 Gen11 یک سرور رک‌مونت 2U و دو سوکتی مبتنی بر پردازنده‌های نسل چهارم و پنجم Intel Xeon Scalable است. این پلتفرم با حداکثر ۸ ترابایت حافظه DDR5، رابط PCIe 5.0، گزینه‌های گسترده SFF، LFF و EDSFF، مدیریت iLO 6 و پشتیبانی از GPU، برای مجازی‌سازی، پایگاه داده، زیرساخت ابری، ذخیره‌سازی نرم‌افزارمحور و بارهای سازمانی طراحی شده است.

سرور اچ پی DL380 G11

 

 

 

 

 

سرور اچ پی DL380 G11 که نام رسمی آن HPE ProLiant DL380 Gen11 است، یک پلتفرم عمومی و توسعه‌پذیر 2U برای دیتاسنترهای سازمانی محسوب می‌شود. این سرور از یک یا دو پردازنده نسل چهارم و پنجم Intel Xeon Scalable پشتیبانی می‌کند؛ در فهرست رسمی فعلی، مدل‌های نسل پنجم تا ۶۴ هسته در هر CPU، سرعت حافظه تا 5600MT/s و توان طراحی حرارتی تا ۳۸۵ وات دیده می‌شوند. پلتفرم ۳۲ اسلات DIMM، هشت کانال حافظه برای هر پردازنده و سقف رسمی ۸ ترابایت RDIMM دارد؛ اما تعداد قابل استفاده DIMM، سرعت واقعی و تراکم حافظه به CPU، شاسی، Mid-tray و قواعد حرارتی وابسته‌اند.

 

سرور اچ پی DL380 G11

 

تنوع ذخیره‌سازی یکی از مهم‌ترین مزایای DL380 Gen11 است. شاسی‌های 8SFF، ‏24SFF، ‏8LFF، ‏12LFF و 12EDSFF وجود دارند و با Cageهای جلو، میانی و عقب می‌توان ترکیب‌های گسترده‌ای از SAS، SATA، U.3 NVMe و EDSFF ساخت. همین انعطاف یک خطر نیز دارد: بیشینه‌های Drive، GPU، حافظه و PCIe را نمی‌توان بدون محدودیت با هم جمع کرد. برای نمونه، بعضی Drive Cageهای عقب تمام اسلات‌های یک Riser را مصرف می‌کنند؛ NVMe Direct Attach به CPU و کابل مشخص وابسته است؛ و 24SFF، Mid-tray یا GPU می‌تواند Fan، Heatsink و دمای مجاز را تغییر دهد.

 

سرور اچ پی DL380 G11

 

در این راهنما، پردازنده، حافظه، Storage، RAID، VROC، شبکه OCP، PCIe، GPU، منبع تغذیه، خنک‌کاری، iLO 6، OneView، امنیت، Firmware، مجازی‌سازی و خرید در سه سطح توضیح داده می‌شوند: ساده برای مبتدی، تخصصی برای طراح و حرفه‌ای برای بهره‌بردار. مدیر IT، معمار دیتاسنتر، کارشناس مجازی‌سازی، مسئول خرید فنی و مدیر امنیت می‌توانند از چک‌لیست‌ها و الگوهای کانفیگ مقاله برای ساخت BOM(لیست قطعات) قابل دفاع استفاده کنند.

DL380 G11 دقیقاً چیست؟

یک سرور دو یونیت با فضای رشد

DL380 Gen11 در رک دو یونیت از فضا را اشغال می‌کند. نسبت به سرورهای 1U، فضای فیزیکی بیشتری برای Drive، Riser، کارت توسعه، GPU و مسیر هوا دارد. این موضوع به معنای مصرف کمتر یا سادگی خودکار نیست؛ اما برای سازمانی که می‌خواهد محاسبه، حافظه، Storage و I/O را در یک شاسی متعادل کند، انعطاف ارزشمندی فراهم می‌کند.

عبارت «G11» شکل کوتاه و رایج بازار ایران است. در مستندات رسمی، Firmware، پشتیبانی و PartSurfer باید از نام HPE ProLiant DL380 Gen11 استفاده شود. آن را با DL380a Gen11 اشتباه نگیرید؛ مدل دارای پسوند «a» برای شتاب‌دهنده‌های متراکم بهینه شده و محصول متفاوتی است.

پلتفرم 2P و 2U مبتنی بر Intel C741

DL380 Gen11 از چیپست Intel C741، یک یا دو پردازنده Xeon Scalable و HPE iLO 6 ASIC استفاده می‌کند. هر CPU هشت کانال DDR5 و شانزده اسلات DIMM را تغذیه می‌کند. با دو CPU، هر ۳۲ اسلات حافظه و Riserهای وابسته به CPU دوم در دسترس قرار می‌گیرند. مسیرهای PCIe 5.0 امکان اتصال NIC، HBA، Controller، GPU و NVMe پرسرعت را فراهم می‌کنند.

این پلتفرم برای Containers، Cloud، Big Data، مجازی‌سازی، Software-defined Storage، Video Transcoding و برنامه‌های سازمانی معرفی شده است. بااین‌حال «مناسب بودن» از نام محصول به دست نمی‌آید؛ یک DL380 با CPU کم‌هسته، RAM نامتوازن و Controller نامناسب می‌تواند از سرور نسل قدیمی‌تر اما با کانفیگ درست، کندتر باشد.

 

سرور اچ پی DL380 G11

 

نگاهی دقیق‌تر به اجزای روی بورد DL380 G11

مادر برد سرور اچ پی dl380 g11

شماره توضیحات
۱سوکت مشترک DisplayPort و USB 2.0 در قسمت جلوی سرور
۲درگاه شماره ۲ از اسلات OCP 14
۳درگاه شماره ۲ SlimSAS کم‌ارتفاع (LP)
۴درگاه شماره ۱ SlimSAS کم‌ارتفاع (LP)
۵سوکت رایزر اصلی؛ برای نصب برد کارت‌های توسعه
۶سوکت ورودی/خروجی پنل جلو و درگاه USB 3.2 نسل ۱
۷سوکت برق پشتیبان اسلات OCP 14
۸درگاه SATA برای درایو نوری، مانند DVD درایو
۹درگاه شماره ۱ MCIO مربوط به سوکت پردازنده شماره ۱
۱۰هشت درگاه SlimSAS
۱۱سوکت برق محفظه درایو شماره ۳
۱۲سوکت برق محفظه درایو شماره ۲
۱۳سوکت برق محفظه درایو شماره ۱
۱۴سوکت انتقال سیگنال
۱۵درگاه‌های USB داخلی
۱۶سوکت برق بک‌پلین؛ بردی که درایوها به آن متصل می‌شوند
۱۷سوکت کلید تشخیص باز شدن درِ شاسی
۱۸درگاه شماره ۲ MCIO مربوط به سوکت پردازنده شماره ۲
۱۹درگاه شماره ۱ MCIO مربوط به سوکت پردازنده شماره ۲
۲۰سوکت SID؛ برای پنل نمایش وضعیت و خطاهای سیستم
۲۱سوکت رایزر دوم
۲۲سوکت برق پشتیبان اسلات OCP 15
۲۳باتری سیستم
۲۴سوکت مجموعه ذخیره انرژی (Energy Pack)
۲۵سوکت برق دستگاه NS204i-u
۲۶سوکت رایزر سوم
۲۷سوکت برق کمکی رایزر دوم
۲۸سوکت درگاه سریال؛ اختیاری
۲۹درگاه شماره ۱ از اسلات OCP 15
۳۰درگاه شماره ۲ از اسلات OCP 15
۳۱سوکت برق کمکی رایزر اصلی

سقف پلتفرم، کانفیگ قابل سفارش نیست

HPE برای هر بخش سرور اچ پی، سقف جداگانه اعلام می‌کند: تا ۶۴ هسته در هر پردازنده نسل پنجم، ۸TB RAM، حداکثر ۳۶ EDSFF در آرایش توسعه‌یافته، تعداد زیادی SFF/LFF، تا هشت GPU تک‌عرض یا سه GPU دو‌عرض و حداکثر هشت اسلات PCIe در برخی آرایش‌ها. این اعداد الزاماً هم‌زمان قابل دستیابی نیستند.

چند نمونه از تداخل‌ها:

  • 2LFF Cage پشت سرور DL380 G11 می‌تواند تمام اسلات‌های Riser مربوط را اشغال کند.
  • Mid-tray با کارت Full-length ناسازگاری فیزیکی ایجاد می‌کند.
  • 24SFF یا سه Cage جلوی سرور، High-performance Fan می‌خواهد.
  • NVMe Bundle معمولاً CPU دوم، کابل‌های خاص و فن پرقدرت می‌خواهد و ممکن است Tertiary Riser را حذف کند.
  • GPU دو‌عرض، اسلات مجاور و ظرفیت Riser را مصرف می‌کند.
  • نصب 256GB DIMM یا حافظه متراکم روی تعداد Cage و دمای ورودی اثر دارد.

پس خرید باید از «سیستم کامل» آغاز شود، نه فهرست جداگانه قطعات.

مشخصات HPE ProLiant DL380 Gen11 در یک نگاه

 

مؤلفهمشخصات رسمی پلتفرممعنای عملی
فرم فکتوررک‌مونت 2Uفضای بیشتر برای Drive، PCIe و خنک‌کاری نسبت به 1U
پردازندهیک یا دو CPU نسل چهارم و پنجم Intel Xeon Scalableانتخاب میان ۸ تا ۶۴ هسته در فهرست جاری
سقف هستهتا ۶۴ هسته در هر CPU نسل پنجمحداکثر ۱۲۸ هسته فیزیکی در سیستم دوپردازنده
حافظه۳۲ اسلات DDR5 RDIMM؛ ۱۶ اسلات و ۸ کانال برای هر CPUظرفیت و پهنای باند بالا با قواعد دقیق Population
ظرفیت RAMحداکثر ۸TB با 32×256GBروی همه شاسی‌ها قابل دستیابی نیست
سرعت RAMتا 5600 MT/s با CPU و DIMM پشتیبانی‌شده نسل پنجمسرعت واقعی تابع CPU، DIMM و DPC است
شاسی8SFF، ‏24SFF، ‏8LFF، ‏12LFF و 12EDSFFپایه تمام تصمیم‌های Storage و توسعه
ذخیره‌سازیSAS، SATA، U.3 NVMe و EDSFF NVMeController، Backplane و Cable باید هماهنگ باشند
PCIePCIe 5.0 و تا هشت اسلات در برخی آرایش‌هااسلات‌ها به CPU، Riser، Cage و GPU وابسته‌اند
شبکهOCP 3.0 یا PCIe؛ بدون Embedded Data NIC در مدل‌های NCپورت iLO جای NIC سرویس نیست
GPUتا هشت Single-wide یا سه Double-wideمحدودیت Slot، Power، Fan و Temperature دارد
مدیریتتا هشت Single-wide یا سه Double-wideمدیریت محلی و خودکارسازی
امنیتSilicon Root of Trust، Secure Boot، Secure Recovery و TPM 2.0امنیت Firmware و چرخه عمر
PSUگزینه‌های 800W تا 2200W و مدل DCانتخاب با Power Advisor
خنک‌کاریهوایی و Direct Liquid Coolingتابع CPU، GPU، DIMM و Drive
گارانتی پایه۳ سال قطعه، کار و Onsite با پاسخ روز کاری بعدSLAهای حیاتی جداگانه‌اند

هشدار مهم برای خریداران: در بسیاری از مدل‌های DL380 Gen11، کارت شبکه‌ای برای اتصال سرور به شبکه اصلی شرکت به‌صورت پیش‌فرض نصب نشده است. پورتی که با نام iLO در پشت سرور می‌بینید فقط برای مدیریت و عیب‌یابی از راه دور است؛ بنابراین نمی‌توان از آن برای ارتباط ماشین‌های مجازی، نرم‌افزارها یا کاربران با شبکه سازمان استفاده کرد.

برای قابل‌استفاده شدن سرور در شبکه، باید هنگام خرید حداقل یک کارت شبکه سازگار از نوع OCP 3.0 یا PCIe نیز در فهرست قطعات یا BOM وجود داشته باشد. به زبان ساده، وجود پورت iLO به این معنی نیست که سرور کارت شبکه معمولی دارد. اگر کارت شبکه داده سفارش داده نشود، پس از روشن کردن سرور نمی‌توانید آن را به شبکه کاری، اینترنت، شبکه ذخیره‌سازی یا کلاستر متصل کنید.

شاسی DL380 Gen11؛ اولین تصمیم واقعی

شکل Driveها را بعد از خرید انتخاب نکنید

خرید شاسی شبیه انتخاب اسکلت ساختمان است. می‌توان بعضی اتاق‌ها را بعداً تغییر داد، اما ستون‌ها و مسیرهای اصلی از ابتدا تعیین شده‌اند. در DL380 Gen11، انتخاب 8SFF، ‏24SFF، ‏8LFF، ‏12LFF یا 12EDSFF روی تعداد Drive، فضای GPU، Mid-tray، Riser، Fan و کابل تأثیر می‌گذارد.

شاسی سرور اچ پی DL380 G11 براساس نوع و تعداد هارد

شاسی 8SFF

به‌صورت پایه یک Cage هشت‌تایی U.3 Tri-mode دارد و می‌تواند با Cageهای اضافی به ۱۶ یا ۲۴ SFF جلو توسعه یابد. Universal Media Bay فقط روی این خانواده ارائه می‌شود و می‌تواند امکاناتی مانند Optical Drive، DisplayPort، USB و دو SFF جلویی را فراهم کند. گزینه‌های Mid-tray و Rear Cage نیز وجود دارند.

شاسی 24SFF

سه Cage هشت‌تایی در جلو دارد و با Cageهای میانی و عقب می‌تواند تعداد بیشتری Drive ارائه دهد. ظرفیت بالا ارزشمند است، اما محدودیت حافظه، حرارت، Riser و GPU شدیدتر می‌شود. QuickSpecs سقف ۱۶ DIMM را برای 24SFF در جدول ظرفیت حداکثری حافظه ذکر می‌کند؛ بنابراین رسیدن به ۸TB با ۳۲ DIMM در این شاسی قابل فرض نیست.

 

 

استوریج dl380 g11

 

 

شاسی 8LFF

برای هشت Drive سه‌ونیم اینچی جلو طراحی شده و می‌تواند دو SFF جلو و گزینه‌های LFF یا SFF پشت داشته باشد. این شاسی در Field به 12LFF جلو ارتقا پیدا نمی‌کند؛ پس اگر ظرفیت LFF آینده اهمیت دارد، از ابتدا تصمیم بگیرید.

شاسی 12LFF

Drive LFF جلو و تا چهار LFF پشت سرور در آرایش پشتیبانی‌شده ارائه می‌کند. برای آرشیو محلی، Backup Repository یا داده‌های حجیم جذاب است، اما فضای توسعه و GPU با Cageهای عقب رقابت می‌کند.

شاسی 12EDSFF

برای NVMe EDSFF طراحی شده و در آرایش توسعه‌یافته رسمی می‌تواند تا ۳۶ EDSFF و دو SFF پشت سرور را پشتیبانی کند. EDSFF Direct Attach است و به Bundle، کابل و CPUهای مناسب نیاز دارد. استفاده از EDSFF Bundle برخی OCP Enablementها، Riserها و کابل‌های PCIe را محدود می‌کند.

سه ناحیه Storage را جدا ببینید

در DL380 Gen11، Drive ممکن است در جلو، Mid-tray یا پشت سرور باشد. هر ناحیه هزینه پنهانی دارد:

  • جلو: بهترین دسترسی سرویس، اما رقابت میان SFF، Media Bay و Airflow.
  • Mid-tray: ظرفیت بیشتر، اما کاهش فضای کارت Full-length، تغییر Heatsink و پیچیدگی سرویس.
  • پشت سرور: دسترسی مناسب برای Boot یا ظرفیت تکمیلی، اما ممکن است Riser و اسلات PCIe را حذف کند.

 

سرور اچ پی DL380 G11

 

 

پیش از سفارش، نقشه فیزیکی شاسی را با سه لایه تهیه کنید: محل Drive، مسیر Cable/Controller و فضای Riser. اگر فقط تعداد کل Drive نوشته شده باشد، طراحی هنوز کامل نیست.

پردازنده‌های Intel Xeon Scalable؛ نسل چهارم یا پنجم؟

CPU فقط تعداد هسته نیست

پردازنده با هسته بیشتر می‌تواند کارهای موازی بیشتری انجام دهد، اما فرکانس، Cache، توان، هزینه مجوز و ماهیت بار کاری نیز مهم‌اند. برای دیتابیس دارای لایسنس Per-core، CPU کم‌هسته و پرفرکانس ممکن است اقتصادی‌تر باشد. برای Cloud یا Container متراکم، هسته بیشتر می‌تواند ارزشمندتر باشد.

intel® Xeon® ModelsFrequencyCoresL3 CachePowerUPIDDR5SGX Enclave sizeDie
Platinum 8593Q Processor2.2 GHz64320MB385W45600MT/s512GBXCC
Platinum 8592+ Processor1.9 GHz64320MB350W45600MT/s512GBXCC
Platinum 8592V Processor2.0 GHz64
320MB330W34800MT/s512GBXCC
Platinum 8581V1 Processor2.0 GHz60300MB270W04800MT/s512GBXCC
Platinum 8580 Processor2.0 GHz60300MB350W45600MT/s512GBXCC
Platinum 8570 Processor2.1 GHz56300MB350W45600MT/s512GBXCC
Platinum 8568Y Processor2.3 GHz48300MB350W45600MT/s512GBXCC
Platinum 8562Y+ Processor2.8 GHz3260.0MB300W35600MT/s512GBMCC
Platinum 8558P Processor2.7 GHz48260MB350W35600MT/s512GBXCC
Platinum 8558 Processor2.1 GHz48260MB330W45200MT/s512GBXCC
Platinum 8558U1 Processor2.0 GHz48260MB300W04800MT/s512GBXCC

DL380 Gen11 از نسل چهارم و پنجم Intel Xeon Scalable پشتیبانی می‌کند. در فهرست نسخه ۴۶، سقف نسل پنجم ۶۴ هسته در هر CPU است و بعضی مدل‌ها تا 385W TDP دارند.

 

Intel® Xeon® ModelsFrequencyCoresL3 CachePowerUPIDDR5SGX Enclave sizeDie
Gold 6558Q Processor3.2GHz3260.0MB350W35200MT/s

128GBMCC
Gold 6554S Processor2.2GHz36180MB270W45200MT/s

128GBXCC
Gold 6548N Processor2.8GHz3260.0MB300W35200MT/s

128GBMCC
Gold 6548Y+ Processor2.5GHz3260.0MB250W35200MT/s

128GBMCC
Gold 6544Y Processor3.6GHz1645.0MB270W35200MT/s

128GBMCC
Gold 6542Y Processor2.9GHz2460.0MB250W35200MT/s

128GBMCC
Gold 6538N Processor

2.1GHz3260.0MB205W35200MT/s

128GBMCC
Gold 6538Y+ Processor2.2GHz3260.0MB225W35200MT/s

128GBMCC
Gold 6534 Processor3.9GHz822.5MB195W34800MT/s

128GBMCC
Gold 6530 Processor2.1GHz32160MB270W34800MT/s

128GBXCC
Gold 6526Y Processor

2.8GHz1637.5MB195W35200MT/s128GBMCC

تفاوت نسل‌ها

نسل چهارم حداکثر سرعت حافظه تا 4800MT/s در SKUهای مناسب دارد و مدل‌های عمومی آن تا ۶۰ هسته فهرست شده‌اند. نسل پنجم در این پلتفرم تا ۶۴ هسته و DDR5 تا 5600MT/s ارائه می‌کند. همه CPUها به این سرعت نمی‌رسند؛ مدل‌های مختلف ممکن است سقف حافظه پایین‌تری داشته باشند و سرعت واقعی با Population تغییر کند.

 

Intel® Xeon® ModelsFrequencyCoresL3 CachePowerUPIDDR5SGX Enclave sizeDie
Gold 5520+ Processor2.2GHz2852.5MB205W34800MT/s128GBMCC
Gold 5515+Processor3.2GHz822.5MB165W34800MT/s128GBMCC

 

مهم‌ترین هشدار ارتقا این است که HPE صریحاً اعلام می‌کند Firmware مورد نیاز نسل پنجم با System Board عرضه‌شده برای پردازنده نسل چهارم سازگار نیست. ارتقای Field از CPU نسل چهارم به نسل پنجم پشتیبانی نمی‌شود. برای نسل پنجم باید سروری سفارش داد که System Board و Firmware مناسب را از کارخانه داشته باشد.

 

Intel® Xeon® ModelsFrequencyCoresL3 CachePowerUPIDDR5SGX Enclave sizeDie
Silver 4516Y+ Processor2.2GHz2445.0MB185W24400MT/s64GBMCC
Silver 4514Y Processor2.0GHz1630.0MB150W24400MT/s64GBMCC
Silver 4510 Processor2.4GHz1230.0MB150W24400MT/s64GBEE LCC
Silver 4509Y Processor2.6GHz822.5MB125W24400MT/s64GBEE LCC
Intel® Xeon® ModelsFrequencyCoresL3 CachePowerUPIDDR5SGX Enclave sizeDie
Bronze 3508U Processor12.1GHz822.5MB125WN/A4400MT/s64GBEE LCC
Intel® Xeon® ModelCPU FrequencyCoresL3 Cache (MB)PowerUPI LinksDDR5SGX Enclave size (GB)
Platinum 9462 Processor22.7GHz3275350W34800MT/s128
Platinum 8490H Processor1.9GHz60112.5350W44800MT/s512
Platinum 8480+ Processor2.0GHz56105350W44800MT/s512
Platinum 8470 Processor2.0GHz52105350W44800MT/s512
Platinum 8470N Processor1.7GHz5297.5300W44800MT/s128
Platinum 8470Q Processor12.1GHz52105350W44800MT/s512
Platinum 8468 Processor2.1GHz48105350W44800MT/s512
Platinum 8468V Processor2.4GHz4897.5330W34800MT/s128
Platinum 8462Y+ Processor2.8GHz3260300W34800MT/s128
Platinum 8460Y+ Processor2.0GHz40105300W44800MT/s128
Platinum 8458P Processor2.7GHz4482.5350W34800MT/s512
Platinum 8452Y Processor2.0GHz3667.5300W34800MT/s128
Platinum 8444H Processor2.9GHz1645270W44800MT/s512

 

 

یک CPU یا دو CPU؟

یک CPU هزینه، مصرف و بعضی لایسنس‌ها را کاهش می‌دهد، اما فقط ۱۶ DIMM و Riserهای وابسته به CPU1 را فعال می‌کند. CPU دوم علاوه بر هسته و کانال حافظه بیشتر، Secondary/Tertiary Riser، مسیرهای NVMe و بعضی OCPها را فعال می‌سازد. بسیاری از NVMe Bundleها نیز CPU دوم را الزامی می‌کنند.

 

Intel® Xeon® ModelsCPU FrequencyCoresL3 Cache (MB)PowerUPI LinksDDR5SGX Enclave size (GB)
Gold 6454S Processor2.2GHz3260270W44800MT/s128
Gold 6448H Processor2.4GHz3260250W34800MT/s512
Gold 6430 Processor2.1GHz3260270W34800MT/s128
Gold 6414U Processor12.0GHz3260250W04800MT/s128
Gold 6458Q Processor3.1GHz3260350W34800MT/s128
Gold 6448Y Processor

2.1GHz3260225W34800MT/s128
Gold 6444Y Processor3.6GHz1645270W34800MT/s128
Gold 6442Y Processor2.6GHz2460225W34800MT/s128
Gold 6438N Processor2.0GHz3260205W34800MT/s128
Gold 6438Y+ Processor2.0GHz3260195W34800MT/s128
Gold 6434 Processor3.7GHz822.5185W34400MT/s128
Gold 6426Y Processor2.5GHz1637.5185W34800MT/s128
Gold 6421N Processor1.8GHz3260185W04800MT/s128
Gold 6418H2.1GHz2460165W34800MT/s512
Gold 6416H2.2GHz1845150W34400MT/s512
Gold 5415+ Processor2.9GHz822.5150W34400MT/s128
Gold 5416S Processor

2.0GHz1630165W34400MT/s128
Gold 5418N Processor1.8GHz2445165W34400MT/s128
Gold 5418Y Processor2.0GHz2445185W34400MT/s128
Gold 5420+ Processor2.0GHz2852.5205W34400MT/s128
Gold 5411N Processor1.9GHz2445165W04400MT/s128
Intel® Xeon® ModelsCPU FrequencyCoresL3 Cache (MB)PowerUPI LinksDDR5SGX Enclave size (GB)
Silver 4410Y Processor2.0GHz1230150W24000MT/s64
Silver 4416+ Processor2.0GHz2037.5165W24000MT/s64

 

در حالت 2P، معماری NUMA(دسترسی غیریکنواخت به حافظه) اهمیت پیدا می‌کند. حافظه و I/O نزدیک هر CPU سریع‌تر از دسترسی بین‌سوکتی هستند. Hypervisor، دیتابیس و برنامه باید طوری تنظیم شوند که Thread و Memory تا حد ممکن در یک NUMA Node بمانند.

Intel® Xeon® ModelsCPU FrequencyCoresL3 Cache (MB)PowerUPI LinksDDR5SGX Enclave size (GB)
Bronze 3408U1.8GHz822.5125W04000MT/s64

 

 

CPU، Heatsink و Fan یک مجموعه‌اند

پردازنده در سفارش CTO بدون Heatsink و Fan مناسب کامل نیست. قواعد اصلی نسخه جاری:

  • CPU تا 150W: Standard Heatsink؛
  • بالاتر از 150W: High-performance Heatsink؛
  • CPU بالاتر از 205W: High-performance Fan Kit؛
  • پردازنده‌های Q: ‏Max Performance Heatsink یا DLC متناسب؛
  • Mid-tray با بعضی CPUها: Low-profile High-performance Heatsink؛
  • GPUهای Full-length یا CPUهای بسیار پرتوان: محدودیت حرارتی ویژه.

یک CPU ‏350W که در جدول پشتیبانی شده، لزوماً با دو سوکت، سه Cage جلو، Mid-tray و سه GPU در دمای ۳۰ درجه قابل استفاده نیست. انتخاب نهایی باید با ماتریس Thermal و Configurator انجام شود.

حافظه DDR5؛ ظرفیت، پهنای باند و محدودیت شاسی

RAM بزرگ بدون کانال کافی همیشه سریع نیست

ظرفیت RAM مانند اندازه انبار و کانال حافظه مانند درهای ورود و خروج آن است. انبار بزرگ با یک در باریک می‌تواند کند باشد. DL380 Gen11 برای هر CPU هشت کانال و شانزده DIMM دارد؛ در سیستم دوپردازنده، ۳۲ اسلات در دسترس است.

سقف و سرعت

سقف رسمی ۸TB با 32×256GB RDIMM است. این سقف روی شاسی‌های دارای امکان استفاده از ۳۲ DIMM مطرح است؛ مدل 24SFF به ۱۶ DIMM محدود می‌شود. پردازنده نسل پنجم می‌تواند از DDR5 تا 5600MT/s پشتیبانی کند و نسل چهارم تا 4800MT/s. سرعت نهایی تابع CPU، نوع DIMM و تعداد DIMM در هر کانال است.

 

 

نحوه قرار دادن رم سرور اچ پی

 

قواعد عمومی HPE:

  1. DIMM فقط برای CPU نصب‌شده قابل استفاده است.
  2. حافظه میان دو CPU متوازن باشد.
  3. DIMMها در تعداد زوج نصب شوند.
  4. اسلات‌های سفید اولین محل هر کانال هستند.
  5. ترکیب RDIMM با UDIMM یا LRDIMM پشتیبانی نمی‌شود.
  6. ترکیب x4 و x8 مجاز نیست.
  7. ترکیب 3DS و Non-3DS پشتیبانی نمی‌شود.
  8. ماژول 96GB با ظرفیت‌های دیگر مخلوط نمی‌شود.
  9. حافظه 96GB یا بالاتر High-performance Fan می‌خواهد.
  10. حافظه 256GB می‌تواند تعداد Cage جلویی را محدود کند.

ظرفیت رشد را با Bandwidth مبادله نکنید

برای ۱TB RAM می‌توان از تعداد کمی DIMM پرظرفیت یا تعداد بیشتری DIMM کم‌ظرفیت استفاده کرد. گزینه اول اسلات رشد حفظ می‌کند؛ گزینه دوم کانال‌های بیشتری فعال می‌کند. پاسخ درست به بار کاری وابسته است. دیتابیس In-memory به پهنای باند و Latency حساس است؛ ماشین‌های مجازی متعدد ممکن است ظرفیت و رشد را در اولویت قرار دهند.

 

خواندن اطلاعات رم سرور اچ پی

شماره شرحنمونه
۱ظرفیت حافظه16GB
32GB
64GB
96GB
128GB
256GB
۲تعداد Rank1R—Single rank
2R—Dual rank
4R—Quad rank
8R—Octal rank
۳عرض داده تراشه‌های DRAMx4—4-bit
x8—8-bit
۴نسل حافظهPC5—DDR5
۵حداکثر سرعت حافظه4800MT/s
5600MT/s
6400MT/s
۶زمان‌بندی یا تأخیر CASB—42-42-42
B—50-42-42 (for 128 GB and 256 GB capacities)
۷نوع ماژول DIMME—UDIMM (unbuffered with ECC)
R—RDIMM (registered)

 

 

در Cluster، حافظه را فقط برای حالت عادی حساب نکنید. اگر چهار Host دارید و باید خرابی یکی را تحمل کنید، سه Host باقی‌مانده باید RAM فعال را بدون Swapping یا Overcommit خطرناک جذب کنند. Headroom تعمیرات، Firmware Update و رشد سه‌ساله را نیز وارد مدل کنید.

ذخیره‌سازی؛ از SATA و SAS تا U.3 NVMe و EDSFF

ظرفیت، سرعت و دوام سه مسئله متفاوت‌اند

HDD ظرفیت ارزان‌تری می‌دهد، SSD SAS/SATA تأخیر و IOPS بهتری دارد و NVMe مستقیماً از PCIe استفاده می‌کند. اما سریع‌ترین Drive همیشه بهترین خرید نیست. آرشیو چندصد ترابایتی، پایگاه داده OLTP، Datastore مجازی‌سازی و Boot سیستم‌عامل الگوهای کاملاً متفاوتی دارند.

سه پرسش پیش از انتخاب Drive:

  • چه ظرفیتی امروز و سه سال دیگر نیاز است؟
  • IOPS، Throughput و Latency صدک ۹۵ و ۹۹ چقدر است؟
  • نسبت Read/Write و حجم نوشتن روزانه چقدر است؟

ظرفیت‌های مستند پلتفرم

QuickSpecs نسخه ۴۶ سقف‌های زیر را برای آرایش‌های توسعه‌یافته نشان می‌دهد. این اعداد حداکثر پلتفرمی‌اند و به Cage، Controller، کابل، شاسی و Drive SKU وابسته‌اند:

نوع Driveسقف ظرفیت اعلام‌شدهنمونه آرایش سند
SFF SAS HDD91.2TB۳۸ درایو 2.4TB
SFF SAS SSD583.3TBتا ۳۸ درایو 15.35TB
SFF SATA HDD76TBتا ۳۸ درایو 2TB
SFF SATA SSD291.84TBتا ۳۸ درایو 7.68TB
SFF NVMe PCIe SSD374.4TB۲۴ درایو 15.36TB به‌علاوه درایوهای عقب
LFF SAS/SATA HDD360TBتا ۲۰ درایو 18TB
EDSFF NVMe550.8TBتا ۳۶ درایو 15.3TB

 

یادداشت QuickSpecs می‌گوید اگر هر هفت Drive Cage انتخاب شوند، حداکثر SAS به‌دلیل قواعد Cage می‌تواند ۳۰ Drive باشد؛ آرایش دیگری سقف ۳۶ SAS را با حذف یکی از Cageهای 2SFF فراهم می‌کند. این تفاوت نشان می‌دهد ضرب ساده «تعداد Bay × ظرفیت Drive» کافی نیست.

Direct Attach یا Controller؟

Driveهای SATA/SAS معمولاً از Controller یا مسیرهای Embedded تعریف‌شده استفاده می‌کنند. NVMe می‌تواند Direct Attach به CPU باشد یا از Tri-mode Controller پشتیبانی‌شده عبور کند. Direct Attach مسیر کوتاه و پهنای باند خوبی می‌دهد، اما کابل‌کشی، CPU Affinity، VROC و ابزار مدیریت مهم می‌شوند. Controller قابلیت RAID و مدیریت متمرکزتری می‌دهد، اما Cache، Battery، Riser و مسیر PCIe مصرف می‌کند.

Endurance؛ خطایی که بعداً آشکار می‌شود

SSDهای Read Intensive و Mixed Use برای الگوهای نوشتن متفاوت‌اند. دیتابیس Log، Cache یا Scratch ممکن است نوشتن سنگینی داشته باشد. SSD کم‌دوام در این بار می‌تواند سریع‌تر به Wear Limit برسد. در مقابل، خرید SSD ‏Mixed Use گران برای آرشیوی که تقریباً فقط خوانده می‌شود، TCO را بالا می‌برد.

برای هر Tier این داده‌ها را ثبت کنید:

  • DWPD یا TBW مورد نیاز؛
  • Latency هدف؛
  • نرخ نوشتن پایدار و Burst؛
  • زمان Rebuild؛
  • ظرفیت Spare؛
  • سیاست Firmware و Monitoring.

شماره Bay بخشی از عملیات است

درایوها را فقط با نام Logical Volume مدیریت نکنید. نقشه Bay، Serial، WWN، Controller Port و Array Membership را در CMDB ثبت کنید. HPE هشدار می‌دهد NVMe یک دستگاه PCIe است و هنگام چشمک زدن Do Not Remove نباید خارج شود؛ قطع Drive پیش از توقف کامل Traffic می‌تواند باعث از دست رفتن داده شود.

کنترلر ذخیره‌سازی، VROC و RAID

RAID دسترس‌پذیری است، نه Backup

RAID می‌تواند خرابی بعضی Driveها را تحمل کند، اما حذف فایل، باج‌افزار، خرابی منطقی دیتابیس یا حادثه رک را جبران نمی‌کند. Backup مستقل، نسخه خارج از دامنه خرابی و تست Restore ضروری‌اند.

کنترلرهای رسمی

DL380 Gen11 گزینه‌های زیر را در QuickSpecs دارد:

  • Intel VROC SATA برای RAID نرم‌افزاری Embedded؛
  • Intel VROC NVMe برای Driveهای Direct Attach؛
  • HPE MR216i-p و MR216i-o؛
  • HPE MR408i-o؛
  • HPE MR416i-p و MR416i-o؛
  • HPE SR932i-p Gen11؛
  • HPE Smart Array E208e-p برای اتصال خارجی در سناریوهای پشتیبانی‌شده.

همه مدل‌ها Embedded Software SATA RAID دارند و تا ۱۴ Bay را در طراحی رسمی پوشش می‌دهند؛ ۱۲ پورت آن در مدل‌های CTO رایج قابل دسترس است. VROC SATA سطوح RAID 0/1/5/10 را ذکر می‌کند، در UEFI کار می‌کند و پیش‌فرض خاموش است.

VROC NVMe

هر سوکت چهار کانکتور x8 PCIe 5.0 برای NVMe دارد و می‌تواند حداکثر هشت Bay مستقیم x4 NVMe را تغذیه کند. این قابلیت فقط روی مدل‌های SFF مطرح است. لایسنس Standard سطوح 0/1/10 و Premium سطوح 0/1/5/10 را برای NVMe Direct Attach فعال می‌کند. نسخه دقیق OS، Drive و ابزار مدیریت باید در Support Matrix بررسی شود.

Controller دارای Cache

کنترلرهای Cacheدار به HPE Smart Storage Hybrid Capacitor یا Smart Storage Battery و کابل مناسب نیاز دارند. وجود Cache بدون حفاظت انرژی می‌تواند ریسک Write Pending ایجاد کند. وضعیت Battery/Capacitor باید در iLO، IML یا ابزار Controller مانیتور شود.

مسیر کامل را مستند کنید

برای هر Volume این زنجیره را بنویسید:

Drive → Cage → Backplane → Cable → Controller/VROC → RAID → Driver → Filesystem/Datastore → Monitoring

اگر یکی از حلقه‌ها در BOM یا As-built مشخص نیست، عیب‌یابی خرابی و ارتقای آینده دشوار می‌شود. Part Number درایو و Controller، نسخه Firmware، Policy Cache و Hot Spare را نیز ثبت کنید.

دستگاه بوت؛ چرا OS را روی دیتاست نگذاریم؟

HPE گزینه‌های Boot Optimized مانند NS204i-u Gen11 را با دو M.2 NVMe و RAID 1 سخت‌افزاری ارائه می‌کند. جداسازی Boot از Data باعث می‌شود Driveهای اصلی برای Datastore یا پایگاه داده آزاد بمانند و تعویض آرایه داده روی OS اثر کمتری بگذارد.

حالت پیش‌فرض NS204 داخلی و غیر Hot-plug است. برای دسترسی خارجی و Hot-plug باید FIO Bundle مربوط انتخاب شود. حداکثر یک NS204i-u پشتیبانی می‌شود.

محل Boot Device نیز مهم است. بعضی کیت‌های Direct Liquid Cooling از جای NS204 یا یکی از اسلات‌های Primary Riser برای اتصال استفاده می‌کنند. اگر DLC از محل NS204 استفاده کند، NS204i-u قابل انتخاب نیست؛ اگر از PCIe Primary Riser استفاده کند، یک اسلات PCIe کمتر خواهید داشت. Boot، Cooling و PCIe باید هم‌زمان طراحی شوند.

PCIe 5.0 و Riserها

هشت اسلات روی کاغذ، هشت اسلات آزاد نیست

DL380 Gen11 با Primary Riser سه اسلات ارائه می‌کند. با CPU دوم، Secondary Riser اسلات‌های ۴ تا ۶ را اضافه می‌کند و Tertiary Riser می‌تواند اسلات‌های ۷ و ۸ را فراهم سازد. Cage عقب، Mid-tray، GPU دو‌عرض، Controller و DLC ممکن است بعضی اسلات‌ها را حذف یا اشغال کنند.

پهنای اسلات

Riser استاندارد اولیه ترکیب x8/x16/x8 را روی کانکتورهای x16 ارائه می‌کند. Riserهای 3×x16 همراه Cable Kitهای مشخص وجود دارند. نصب کارت x16 در اسلاتی که فقط x8 مسیر الکتریکی دارد ممکن است ممکن باشد، اما کارایی می‌تواند محدود شود.

Secondary Riser و Tertiary Riser به CPU2 وابسته‌اند. بنابراین خرید یک CPU و فرض افزودن هشت کارت در آینده واقع‌بینانه نیست.

برای هر کارت شناسنامه بنویسید

 

کارتSlotCPU Affinityعرض الکتریکیفرم فکتورتوانکابلCooling
NIC تولیدمشخص شود CPU1/CPU2x8 یا x16FH/LPطبق SKUDAC/AOCطبق سند
RAID Controllerمشخص شود CPU مربوطx8/x16FH/LPطبق SKUStorage CableBattery/Capacitor
GPUمشخص شود CPU مربوطx16 SW/DWطبق SKUPower CableFan/HS/DLC
Boot Deviceمحل مستقل یا PCIeوابستهطبق کیتاختصاصی طبق SKUBoot Cableداخلی یا Hot-plug

 

این جدول پیش از خرید جلوی بسیاری از ناسازگاری‌های فیزیکی را می‌گیرد.

شبکه و OCP 3.0

iLO شبکه برنامه‌ها نیست

پورت 1GbE اختصاصی iLO برای مدیریت خارج از باند است. DL380 Gen11 Network Choice به کارت شبکه داده جداگانه نیاز دارد. کارت می‌تواند OCP 3.0 یا PCIe Stand-up باشد. مدل‌های آماده ممکن است NIC اولیه داشته باشند، اما مدل و سرعت آن باید در BOM کنترل شود.

انتخاب شبکه بر اساس Fabric

شبکه را به نیازهای واقعی تفکیک کنید:

  • Management؛
  • ترافیک VM یا Application؛
  • Storage؛
  • Live Migration؛
  • Backup و Replication؛
  • Cluster Heartbeat.

10/25GbE برای بسیاری از میزبان‌های مجازی‌سازی انتخاب متعادل است. 100GbE یا بالاتر برای NVMe-oF، Storage، Analytics و Backup سریع کاربرد دارد. NIC سریع، Transceiver و AOC حرارت بیشتری تولید می‌کنند و ممکن است روی Thermal Configuration اثر بگذارند.

افزونگی را در سطح Failure Domain ببینید

چهار پورت روی یک NIC هنوز یک کارت و یک Riser مشترک دارند. دو NIC روی دو Riser و دو CPU می‌توانند دامنه خرابی را بهتر جدا کنند، اما اسلات و توان بیشتری مصرف می‌کنند. طراحی مطلوب باید خرابی Port، NIC، Riser، CPU، Cable، Switch و PDU را جداگانه شبیه‌سازی کند.

GPU و شتاب‌دهنده‌ها

DL380 با DL380a فرق دارد

DL380 Gen11 معمولی می‌تواند GPU نصب کند و HPE سقف کلی تا هشت GPU تک‌عرض یا سه GPU دو‌عرض را اعلام می‌کند. این قابلیت برای VDI، Inference، Video Transcoding و بعضی محاسبات شتاب‌یافته مفید است. برای تراکم بالاتر GPU و آموزش مدل‌های بزرگ، DL380a Gen11 یا یک پلتفرم GPU-optimized باید بررسی شود.

گزینه‌های جاری

QuickSpecs نسخه ۴۶ گزینه‌هایی مانند NVIDIA L4، ‏L40، ‏L40S، ‏A16، ‏RTX 4000 Ada و Intel Data Center GPU Max 1100 را با قواعد متفاوت فهرست می‌کند. موجود بودن SKU و پشتیبانی منطقه‌ای تغییر می‌کند؛ نام GPU باید در روز سفارش دوباره بررسی شود.

نمونه محدودیت‌های رسمی:

  • NVIDIA L4 تا هشت عدد در آرایش پشتیبانی‌شده؛
  • GPUهای دو‌عرض تا سه عدد، بسته به شاسی؛
  • High-performance Fan برای GPU لازم است؛
  • GPUهای پرتوان به کابل برق مخصوص نیاز دارند؛
  • Mixing مدل‌های GPU مجاز نیست؛
  • حافظه سیستم برای بارهای عمومی بهتر است حداقل دو برابر مجموع حافظه GPU باشد؛
  • Mid-tray و کارت Full-length با هم قابل انتخاب نیستند؛
  • دمای مجاز با شاسی، تعداد GPU، CPU و DLC تغییر می‌کند.

GPU را با جریان داده Benchmark کنید

خرید سه GPU زمانی ارزش دارد که CPU، RAM، Storage و Network بتوانند آن‌ها را تغذیه کنند. Pipeline ویدئو ممکن است در Decode CPU، خواندن Storage یا خروج شبکه محدود شود. در AI Inference نیز اندازه مدل، Batch Size، PCIe Transfer و حافظه GPU تعیین‌کننده‌اند. Pilot را با Workload واقعی و معیارهای GPU Utilization، Tail Latency، Power و Temperature اجرا کنید.

منبع تغذیه و طراحی برق

عدد PSU مصرف دائمی نیست

PSU ‏۱۰۰۰ وات به معنای مصرف ثابت ۱۰۰۰ وات نیست؛ این عدد ظرفیت خروجی آن است. مصرف واقعی به CPU، DIMM، Drive، GPU، NIC، Fan و بار بستگی دارد. PSU بزرگ‌تر نیز همیشه راندمان بهتری در بار کم ندارد.

گزینه‌های رسمی

  • 800W Flex Slot Platinum با راندمان تا ۹۴ درصد؛
  • 1000W Flex Slot Titanium با راندمان تا ۹۶ درصد؛
  • 1600W Flex Slot Platinum با راندمان تا ۹۴ درصد؛
  • 1600W -48VDC؛
  • 1800–2200W Flex Slot Titanium با راندمان تا ۹۶ درصد.

مدل‌های 1600W AC و 1800–2200W به ورودی High-line ‏200 تا 240VAC وابسته‌اند. خروجی مدل 1800–2200W با ولتاژ ورودی تغییر می‌کند. دو PSU داخل یک سرور باید همسان باشند و HPE اجرای Power Advisor را پیش از انتخاب توصیه می‌کند.

افزونگی(Redundancy) واقعی A/B

دو PSU وقتی افزونه‌اند که هرکدام به PDU و مسیر برق مستقل وصل شوند و هر مسیر بتواند در خرابی دیگری بار لازم را تحمل کند. دو PSU روی یک PDU، یک Failure Domain مشترک دارند. دو PDU روی یک UPS یا یک فاز نیز فقط بخشی از زنجیره را افزونه می‌کنند.

سه عدد توان نیاز دارید

  1. مصرف عادی برای محاسبه هزینه انرژی؛
  2. Peak برای طراحی مدار، PDU و UPS؛
  3. مصرف در حالت خرابی یک PSU یا افزایش دور فن برای ارزیابی SLA.

توان و BTU را در سطح Rack جمع کنید. 2U بودن سرور به‌تنهایی تضمین نمی‌کند رک از نظر Cooling یا PDU ظرفیت کافی دارد.

 

هیت سینک سرور اچ پی

در اینجا نمایی از مجموعه یک هیت‌سینک که شامل هیت‌سینک، مهره‌ها و ضامن آن را مشاهده میکنید.

 

 

خنک‌کاری هوایی و مایع

Drive و RAM نیز حرارت تولید می‌کنند

Cooling فقط تابع TDP پردازنده نیست. سه Cage جلو، NVMe، DIMM متراکم، NIC سریع، GPU و Transceiver می‌توانند Fan Kit و دمای مجاز را تغییر دهند.

قواعد اصلی هوایی

  • CPU بالاتر از 205W به High-performance Fan نیاز دارد؛
  • 24SFF با شش فن High-performance عرضه می‌شود؛
  • سه Cage جلویی، NVMe یا حافظه متراکم نیز ممکن است Fan پرقدرت بخواهند؛
  • پردازنده بالاتر از 150W به High-performance Heatsink نیاز دارد؛
  • Mid-tray به Heatsink کم‌ارتفاع مخصوص نیاز دارد؛
  • همه Slotها و Bayهای خالی باید Blank مناسب داشته باشند.

دمای استاندارد ورودی در سطح دریا ۱۰ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد است و حد بالا با افزایش ارتفاع کاهش می‌یابد. HPE هشدار می‌دهد عملکرد در خرابی Fan یا دمای بالای ۳۰ درجه ممکن است کاهش یابد. Extended Ambient فقط برای آرایش‌های تأییدشده قابل استفاده است.

Direct Liquid Cooling

DLC برای بعضی CPUهای پرتوان، GPU و تراکم حرارتی مزیت دارد. HPE کیت‌های Cold Plate با اتصال از محل NS204 یا Primary Riser ارائه می‌کند. این انتخاب روی Boot Device یا تعداد PCIe اثر می‌گذارد. دیتاسنتر نیز به CDU، Manifold، Hose، کیفیت سیال، تشخیص نشت و Runbook نگهداری نیاز دارد.

سیستم خنک سازی مایع سرور اچ پی

 

 

دمای واقعی Inlet را اندازه بگیرید

میانگین دمای اتاق معیار کافی نیست. Recirculation، کابل متراکم، نبود Blanking Panel یا فشار نامناسب راهروی سرد و گرم می‌تواند ورودی یک Rack را گرم‌تر کند. HPE برای Rack فضای سرویس، سطح باز مناسب درهای جلو و عقب و پر کردن فضاهای خالی با Blanking Panel را الزام می‌کند.

برای پذیرش سرور، Temperature، Fan Speed و Power را در چهار حالت ثبت کنید: Idle، Peak، خرابی یک Fan یا PSU در حد تست مجاز و دمای گرم‌تر فصلی.

مدیریت سرور با HPE iLO 6

اتاق کنترل مستقل از سیستم‌عامل

iLO 6 یک پردازنده مدیریتی مستقل داخل سرور است. حتی اگر Windows، Linux یا Hypervisor بالا نیاید، مدیر زیرساخت می‌تواند وضعیت سلامت سخت‌افزار، دما، فن، برق و رویدادها را ببیند و عملیات مجاز را از راه دور انجام دهد.

نسخه پایه iLO Standard همراه سرور است. قابلیت‌هایی مانند Remote Console کامل، Virtual KVM، Virtual Media پیشرفته، ضبط و بازپخش Console و بعضی امکانات امنیت و توان به مجوز iLO Advanced وابسته‌اند. هنگام مقایسه قیمت دو پیش‌فاکتور، وجود یا نبود این مجوز را کنترل کنید.

ابزارهای مدیریت و استقرار

اکوسیستم مدیریتی Gen11 چند لایه دارد:

  • iLO 6: مدیریت خارج از باند، Inventory، IML، Active Health System، توان و حرارت؛
  • Intelligent Provisioning: ابزار داخلی پیکربندی و استقرار سیستم‌عامل که در POST با F10 در دسترس است؛
  • UEFI System Utilities: تنظیم Boot، امنیت، Workload Profile، Storage و Virtualization؛
  • Redfish API و iLOREST: خودکارسازی استاندارد و اسکریپت‌پذیر؛
  • HPE OneView: Inventory، Health و Alert و در نسخه Advanced مدیریت Template و Provisioning؛
  • HPE Compute Ops Management: مدیریت Cloud-native ناوگان به‌صورت سرویس؛
  • SPP و SUM: ساخت و اعمال Baseline هماهنگ Firmware و Driver.

OneView و Compute Ops Management یک محصول واحد نیستند. OneView برای مدیریت داخلی و Profileمحور شناخته می‌شود؛ Compute Ops Management سرویس ابری HPE است. انتخاب میان آن‌ها به سیاست Cloud، مقیاس و مدل عملیاتی سازمان بستگی دارد.

Hardening شبکه مدیریت

iLO یک دارایی حساس است، زیرا مجوز Virtual Power یا Remote Console می‌تواند روی دسترس‌پذیری سرویس اثر مستقیم بگذارد. حداقل کنترل‌های عملی عبارت‌اند از:

  1. iLO را در VLAN یا Fabric مدیریتی مستقل قرار دهید و مستقیماً به اینترنت متصل نکنید.
  2. دسترسی راه دور را از VPN، Bastion و Firewall کنترل‌شده عبور دهید.
  3. رمز کارخانه را در نخستین ورود تغییر دهید و حساب مشترک Administrator نسازید.
  4. حساب فردی، نقش حداقلی و در صورت امکان Directory Integration و احراز هویت چندمرحله‌ای به‌کار ببرید.
  5. گواهی Self-signed را با Certificate معتبر CA سازمان جایگزین کنید.
  6. DNS، NTP و Syslog/SIEM را درست تنظیم کنید.
  7. پروتکل‌های قدیمی یا بلااستفاده را غیرفعال و در صورت نیاز SNMPv3 را جایگزین نسخه‌های قدیمی کنید.
  8. Security Dashboard، Security Log، Firmware Verification و Recovery Set را پایش کنید.
  9. دسترسی BIOS، Virtual Media، Remote Console و Virtual Power را مجوزهای جداگانه و پرخطر در نظر بگیرید.

Active Health System داده‌های عیب‌یابی ارزشمندی گردآوری می‌کند، اما جای مانیتورینگ End-to-end برنامه را نمی‌گیرد. iLO می‌تواند بگوید DIMM سالم است؛ نمی‌تواند به‌تنهایی بگوید Latency تراکنش از SLA عبور کرده است.

Firmware، BIOS و چرخه به‌روزرسانی

Firmware را قطعه‌قطعه نبینید

Firmware فقط BIOS نیست. iLO، System ROM، Storage Controller، NIC، Drive و SPS هرکدام نسخه و وابستگی دارند. نصب تصادفی «آخرین فایل موجود» می‌تواند Baseline را ناهمگون کند. HPE برای Gen11 بسته SPP و ابزار SUM را ارائه می‌کند تا Firmware، Driver و System Software در یک مجموعه مدیریت شوند.

Runbook به‌روزرسانی

  1. Advisory، Release Notes، Contents Report و Server Support Guide همان SPP را بخوانید.
  2. سازگاری SPP با مدل سرور، OS، Hypervisor، Controller و NIC را تأیید کنید.
  3. تنظیمات BIOS/iLO و فهرست نسخه‌های فعلی را Export کنید.
  4. Recovery Key مربوط به BitLocker یا رمزنگاری وابسته به TPM را کنترل و حفاظت را طبق راهنمای رسمی Suspend کنید.
  5. Baseline را ابتدا روی Lab یا Host کم‌ریسک اجرا کنید.
  6. در Cluster، Host را به Maintenance Mode ببرید و ظرفیت N+1 را حفظ کنید.
  7. Update را قطع نکنید؛ بعضی Firmwareها در POST اعمال می‌شوند یا به چند راه‌اندازی طولانی نیاز دارند.
  8. پس از Update، IML/AHS، Storage Array، Cache Energy Pack، NIC Link، Multipath و Firmware Compliance را بررسی کنید.
  9. Smoke Test و مقایسه با Baseline عملکرد انجام دهید.
  10. نسخه، زمان، نتیجه و Rollback Plan را در CMDB ثبت کنید.

اگر سرور تحت مدیریت OneView است، Firmware را هم‌زمان با SUM مستقل تغییر ندهید؛ مگر Baseline به حالت مدیریت دستی منتقل شده و فرایند تغییر این کار را مجاز کرده باشد.

Workload Profile نسخه جادویی ندارد

UEFI در Gen11 از Workload Profile استفاده می‌کند؛ هر Profile مجموعه‌ای از تنظیمات Power، Latency و Performance را تغییر می‌دهد. انتخاب «Maximum Performance» برای هر سرور الزاماً تصمیم خوبی نیست. مصرف، گرما و دور Fan ممکن است بیشتر شود و بار کاری سود قابل اندازه‌گیری نگیرد.

برای تغییر NUMA، Sub-NUMA Clustering، Hyper-Threading، SR-IOV، VT-d، C-state یا Power Regulator، آزمایش کنترل‌شده اجرا کنید. معیار فقط Average Throughput نباشد؛ Tail Latency، Power، Temperature و رفتار هنگام Failover را نیز ثبت کنید.

DL380 Gen11 از UEFI Class 3 استفاده می‌کند و Legacy BIOS Mode را نباید برای آن وعده داد. Boot Plan، Controller و ابزار استقرار باید بر همین اساس طراحی شوند.

امنیت پلتفرم DL380 Gen11

اعتماد از قبل از Boot آغاز می‌شود

امنیت سرور تنها آنتی‌ویروس سیستم‌عامل نیست. اگر Firmware پیش از شروع OS دست‌کاری شود، کنترل‌های لایه بالا کافی نیستند. HPE در Gen11 از Silicon Root of Trust استفاده می‌کند و قابلیت‌های Secure Boot، Secure Start، Firmware امضاشده، Secure Recovery و Rollback را ارائه می‌دهد.

TPM 2.0 در این نسل داخل پلتفرم تعبیه شده و برای فعال‌سازی آن ماژول جداگانه لازم نیست. Secure Erase نیز برای پاک‌سازی داده‌های پشتیبانی‌شده در فرایند خروج دارایی مفید است.

کنترل‌های رسمی

  • UEFI Secure Boot و Secure Start؛
  • Firmware Update امضاشده و اعتبارسنجی‌شده؛
  • Immutable Silicon Root of Trust؛
  • Firmware Rollback و Secure Recovery؛
  • Secure Erase برای داده‌های پشتیبانی‌شده؛
  • TPM 2.0 داخلی؛
  • FIPS 140-2 Validation و قابلیت‌های مرتبط با CNSA؛
  • Bezel Lock و Chassis Intrusion Detection اختیاری؛
  • پشتیبانی SPDM برای Option Cardهای سازگار.

SPDM به معنی تضمین اصالت تمام قطعات نیست. اگر قطعه‌ای از SPDM پشتیبانی نکند یا احراز نشود، iLO می‌تواند وضعیت امنیتی را Risk نشان دهد.

TPM را بدون Recovery Plan تغییر ندهید

در سیستمی که BitLocker یا رمزنگاری دیگری به TPM وابسته است، تعویض System Board، تغییر TPM، Firmware یا بعضی تنظیمات Boot می‌تواند Recovery را فعال کند. پیش از تغییر، Recovery Key را کنترل، عملیات Suspend را طبق مستند رسمی انجام و سناریوی بازیابی را آزمایش کنید.

در پایان عمر سرور، «حذف RAID» معادل پاک‌سازی امن نیست. فرایند خروج باید Inventory رسانه‌ها، Secure Erase پشتیبانی‌شده، پاک‌سازی تنظیمات iLO، ابطال Certificate و Credential، حذف از سامانه مدیریت و ثبت زنجیره تحویل را پوشش دهد.

سیستم‌عامل و مجازی‌سازی

بوت شدن با پشتیبانی رسمی فرق دارد

ممکن است یک نسخه سیستم‌عامل روی سرور نصب و اجرا شود، اما این به معنی تأیید HPE برای تمام Controllerها، NICها و Firmwareها نیست. برای محیط تولید باید ترکیب دقیق در HPE Servers Support & Certification Matrices بررسی شود. به همین دلیل نباید یک شماره نسخه ثابت VMware ESXi، Windows Server، Red Hat Enterprise Linux یا SUSE Linux Enterprise Server را تضمینی دائمی دانست.

Baseline کامل Hypervisor

برای VMware فقط شماره ESXi کافی نیست:

نسخه ESXi → HPE Custom Image/AddOn → SPP → Firmware Controller/NIC → Driver → Compatibility Guide

HPE Custom Image یا AddOn درایورها و اجزای مدیریتی لازم را ارائه می‌کند. بعضی NICها یا Controllerهای جدید ممکن است با ISO عمومی Hypervisor نصب کامل یا پشتیبانی مطلوب نداشته باشند. در vSAN، Compatibility Guide خود راهکار نیز باید جداگانه کنترل شود.

برای Windows Server/Hyper-V و Linux نیز همین اصل برقرار است: Boot موفق جای Certification، Driver Baseline و Support Matrix را نمی‌گیرد. Multipath، NIC Teaming/Bonding، Time Sync و Failover باید آزمایش شوند.

NUMA و VM بزرگ

با دو CPU، هر سوکت حافظه و I/O محلی خود را دارد. اگر VM بزرگ‌تر از ظرفیت محلی یک NUMA Node باشد، دسترسی بین سوکتی افزایش می‌یابد. این رفتار باید اندازه‌گیری شود. vCPU، vNUMA، Memory Reservation، Affinity و محل NIC/Storage را با بار واقعی هماهنگ کنید.

در Cluster نیز ظرفیت اسمی مجموع Hostها ملاک نیست. در حالت خرابی یک Host، Maintenance و رشد دوره‌ای، CPU Ready، Memory Pressure و پهنای باند نباید از آستانه عبور کنند.

روش‌های رسمی استقرار OS

  • Intelligent Provisioning؛
  • Virtual Media از طریق iLO؛
  • PXE؛
  • Boot from SAN؛
  • HPE Compute Ops Management در سناریوهای پشتیبانی‌شده.

پس از نصب، Agentless Management Service و اجزای مدیریتی لازم را مطابق راهنمای OS نصب کنید. سپس Firmware Inventory، Driver، Time، Secure Boot و لاگ‌ها را کنترل کنید.

DL380 Gen11 برای چه کاربردهایی مناسب است؟

مجازی‌سازی و Private Cloud

دو سوکت، ۳۲ اسلات DIMM، PCIe گسترده و شبکه پرسرعت، DL380 Gen11 را به Host انعطاف‌پذیری برای VMware، Hyper-V و Cloud خصوصی تبدیل می‌کند. مزیت واقعی زمانی حاصل می‌شود که RAM میان CPUها متوازن، Boot از Data جدا، NICها میان Failure Domainها توزیع و Cluster برای خرابی Host ظرفیت‌گذاری شود.

پایگاه داده و پردازش تراکنش

برای OLTP، فرکانس CPU، هزینه لایسنس هسته‌ای، Latency Storage، Endurance SSD و Tail Latency مهم‌تر از عدد خام هسته‌اند. Log، Data و Temp باید با RAID و Endurance مناسب طراحی شوند. Benchmark با Dataset مشابه تولید ضروری است.

Analytics، کانتینر و Kubernetes

بارهای موازی از هسته، حافظه و پهنای باند I/O استفاده می‌کنند. در Kubernetes، ظرفیت Node را با Failure Domain، Pod Disruption Budget، Storage Class و شبکه CNI هماهنگ کنید. یک Node بسیار بزرگ تراکم خوبی می‌دهد، ولی خرابی آن تعداد بیشتری Workload را هم‌زمان جابه‌جا می‌کند.

VDI، Inference و Video

GPUهای پشتیبانی‌شده برای Desktop مجازی، Inference و Transcoding مناسب‌اند. انتخاب تعداد GPU بدون بررسی License، vGPU Software، Cooling، توان، Slot و نسبت RAM/CPU اشتباه است. برای آموزش مدل بسیار بزرگ یا تراکم بالای شتاب‌دهنده، پلتفرم GPU-optimized باید وارد مقایسه شود.

ذخیره‌سازی ظرفیت‌محور و Backup

شاسی LFF برای ظرفیت بالا و SFF/EDSFF برای IOPS و تراکم Flash گزینه‌های متنوعی می‌دهند. Repository پشتیبان باید در برابر Ransomware، خرابی رک و حذف منطقی محافظت شود. RAID، Erasure Coding و Replica هیچ‌کدام به‌تنهایی نسخه Offsite یا Immutable را حذف نمی‌کنند.

چه زمانی DL380 Gen11 مناسب نیست؟

  • وقتی تراکم 1U و حداقل Drive/PCIe اولویت است، DL360 را مقایسه کنید.
  • وقتی معماری AMD برای نرم‌افزار شما مزیت دارد، DL385 را ارزیابی کنید.
  • وقتی بار عمدتاً GPU متراکم است، DL380a یا پلتفرم Accelerator-optimized مناسب‌تر است.
  • وقتی Storage کاملاً اشتراکی است، شاسی پرDrive محلی ممکن است هزینه غیرضروری ایجاد کند.
  • وقتی توان، عمق رک یا Cooling محدود است، حتی کانفیگ فنی معتبر ممکن است برای سایت نامناسب باشد.

چهار الگوی کانفیگ پیشنهادی

توجه: این الگوها BOM قطعی نیستند. Part Number، CPU، DIMM، Drive، Cage، Controller، Riser، NIC، GPU، PSU و Cooling باید با QuickSpecs جاری، ابزار رسمی پیکربندی HPE و Support Matrix اعتبارسنجی شوند.

الگوی ۱: میزبان مجازی‌سازی متعادل

  • دو CPU همسان با تعادل هسته، فرکانس و هزینه لایسنس؛
  • RAM متقارن روی دو سوکت با ظرفیت رشد؛
  • NS204i-u یا Boot Plan مستقل از Datastore؛
  • دو NIC یا مسیر شبکه روی Failure Domainهای جدا؛
  • SFF SAS SSD یا NVMe بر اساس Latency و معماری Storage؛
  • دو PSU روی دو PDU مستقل؛
  • iLO Advanced و مدیریت مرکزی برای ناوگان بزرگ.

اگر Datastore خارجی است، فضای Bay را بی‌دلیل پر نکنید. در عوض HBA/NIC، Multipath و شبکه Storage را دقیق طراحی کنید.

الگوی ۲: پایگاه داده کم‌تأخیر

  • CPU با فرکانس و هسته متناسب با License؛
  • حافظه پهن‌باند و متوازن؛
  • شاسی SFF/EDSFF با NVMe و Endurance مناسب؛
  • جداسازی Log، Data و Temp؛
  • Controller یا VROC با RAID تأییدشده؛
  • Power/Cooling دارای Headroom.

RAID 5 را صرفاً به دلیل ظرفیت بیشتر انتخاب نکنید. Write Penalty، Rebuild، اندازه Drive و SLA را با RAID 10 مقایسه کنید.

الگوی ۳: ظرفیت بالا و Backup

  • شاسی 12LFF با Driveهای Capacity؛
  • Boot مستقل؛
  • Controller دارای Cache محافظت‌شده؛
  • Hot Spare یا سیاست Spare مناسب؛
  • NIC سریع برای Backup Window؛
  • نسخه Immutable/Offsite و آزمون Restore.

ظرفیت خام را با ظرفیت قابل استفاده، فضای Rebuild، رشد، Retention و Compression اشتباه نگیرید.

الگوی ۴: VDI یا Inference

  • GPUهای یکسان و تأییدشده؛
  • CPU و RAM کافی برای تغذیه GPU؛
  • Riser x16، کابل برق و Cooling لازم؛
  • شبکه و Storage متناسب با جریان داده؛
  • آزمون هم‌زمانی کاربر یا Batch واقعی؛
  • License مربوط به vGPU یا نرم‌افزار شتاب‌یافته.

سقف «هشت GPU تک‌عرض» تضمینی عمومی برای هر شاسی نیست. تعداد مجاز با Drive Cage، دمای ورودی، CPU و مدل GPU تغییر می‌کند.

مقایسه تصمیم‌محور با گزینه‌های نزدیک

گزینه مزیت نسبی قابل بررسی پرسش تعیین‌کننده
DL360 Gen11 تراکم 1U آیا Drive، GPU و PCIe کمتر کافی است؟
DL380 Gen11 تعادل توسعه، Storage و Compute در 2U آیا انعطاف چندساله ارزش دو یونیت را دارد؟
DL385 Gen11 پلتفرم AMD EPYC آیا معماری AMD مزیت قابل سنجش دارد؟
DL380a Gen11 تمرکز بیشتر بر Accelerator آیا GPU متراکم‌تر از توسعه عمومی مهم‌تر است؟
نسل قبل یا بعد DL380 هزینه، چرخه پشتیبانی و فناوری متفاوت آیا سازگاری و عمر مورد انتظار خرید را توجیه می‌کند؟

برای مقایسه نسل‌ها، QuickSpecs جاری هر دو محصول، Support Matrix، وضعیت چرخه فروش و BOM هم‌ارز را کنار هم بگذارید. سروری با قیمت کمتر اما RAM، NIC، Rail، License یا SLA ناقص، گزینه ارزان‌تری نیست.

چگونه کانفیگ DL380 Gen11 را انتخاب کنیم؟

  1. بار کاری را اندازه‌گیری کنید: CPU، RAM، IOPS، Latency، Throughput، رشد و SLA سه‌ساله را ثبت کنید.
  2. شاسی را انتخاب کنید: SFF برای تراکم و سرعت، LFF برای ظرفیت و EDSFF برای NVMe متراکم را بسنجید.
  3. CPU را تعیین کنید: هسته، فرکانس، Cache، License، NUMA، TDP و امکان 1P/2P را یکجا ببینید.
  4. RAM را روی کانال‌ها بچینید: ظرفیت و رشد را با پهنای باند و تعادل دو سوکت هماهنگ کنید.
  5. Storage را زنجیره‌ای طراحی کنید: Drive، Endurance، Cage، Backplane، Cable، Controller/VROC، RAID و Driver را جدا نکنید.
  6. نقشه I/O رسم کنید: Boot، NIC، HBA، GPU، Riser، CPU Affinity و تعارض فیزیکی را مشخص کنید.
  7. Power و Cooling را محاسبه کنید: Power Advisor، PSU A/B، PDU، UPS، Fan، Heatsink و دمای Inlet را کنترل کنید.
  8. BOM را اعتبارسنجی کنید: QuickSpecs روز، Configurator رسمی، Support Matrix و Advisoryهای Firmware را بررسی کنید.

راهنمای خرید سرور اچ پی DL380 G11

چرا قیمت بدون BOM معنی ندارد؟

دو سرور با شاسی یکسان می‌توانند از نظر CPU، حافظه، Drive، Controller، NIC، Riser، PSU، Rail، iLO License و گارانتی تفاوت بنیادی داشته باشند. عبارت «قیمت DL380 G11» بدون Part Number و BOM، مقایسه دقیقی ایجاد نمی‌کند. قیمت روز نیز متغیر است؛ بنابراین اعلام عدد مالی ثابت مناسب نیست.

اطلاعات لازم برای استعلام

  • بار کاری و نرم‌افزار همراه مدل License؛
  • تعداد Host و سیاست HA؛
  • شاسی و تعداد Drive امروز و سه سال آینده؛
  • CPU، RAM اولیه و سقف رشد؛
  • Boot Method؛
  • RAID/VROC و Controller؛
  • سرعت و تعداد NIC/HBA، Transceiver و Cable؛
  • GPU و License آن؛
  • Riser و نقشه Slot؛
  • ولتاژ، PSU، PDU و Redundancy؛
  • Rail Kit، CMA و عمق رک؛
  • iLO/OneView/OS License؛
  • SLA، مدت پشتیبانی و محل سرویس.

CTO، BTO و مدل آماده

مدل آماده یا Preconfigured می‌تواند سریع‌تر تحویل شود، اما الزاماً با نیاز پروژه منطبق نیست. CTO امکان ساخت ترکیب دقیق‌تر در کارخانه را می‌دهد. در Upgrade میدانی باید افزون بر سازگاری قطعه، Cable، Bracket، Firmware، Fan و روش نصب پشتیبانی‌شده را نیز بررسی کرد.

قطعاتی که زیاد فراموش می‌شوند

Rail، CMA، Power Cord، Transceiver، DAC/AOC، Storage Cable، Riser Enablement، GPU Power Cable، Fan Kit، Heatsink، Battery/Capacitor، VROC License، iLO Advanced و Support Service باید در چک‌لیست باشند. Controller Cacheدار بدون Energy Pack یا NIC نوری بدون Transceiver، BOM عملیاتی کامل نیست.

گارانتی با SLA یکی نیست

گارانتی پایه رسمی DL380 Gen11 سه سال قطعه، کار و Onsite با پاسخ روز کاری بعد است؛ جزئیات منطقه‌ای و ضمانت Drive ممکن است متفاوت باشد. این سرویس معادل تعویض چهار ساعته 24×7 یا بازیابی سرویس Mission-critical نیست. اگر هزینه توقف زیاد است، HPE Services، طراحی Cluster و Runbook Escalation را جداگانه تعیین کنید.

چک‌لیست نصب، تحویل و پذیرش

پیش از ورود سرور

  • عمق، وزن، ظرفیت Rail و فضای سرویس رک کنترل شود.
  • مسیر هوای جلو به عقب و Blanking Panel بررسی شود.
  • PDU، Plug، ولتاژ و مدار A/B با PSU تطبیق یابد.
  • BOM با Packing List و Part Numberها مقایسه شود.

استقرار پایه

  1. تجهیزات سنگین با نیروی کافی و از پایین رک نصب شوند.
  2. دو PSU به PDUهای مستقل متصل شوند.
  3. iLO روی شبکه مدیریت تنظیم و Credential کارخانه تغییر کند.
  4. Certificate، NTP، DNS، Directory و لاگ مرکزی پیکربندی شود.
  5. Inventory و نسخه Firmware کارخانه ثبت شود.
  6. Baseline تأییدشده SPP اعمال شود.
  7. Secure Boot، TPM، Virtualization و Workload Profile تنظیم شوند.
  8. Boot Device و Array/VROC ساخته شوند.
  9. OS یا Hypervisor از روش پشتیبانی‌شده نصب شود.
  10. Driver و اجزای مدیریتی لازم نصب شوند.

آزمون پذیرش

  • Burn-in پردازنده و حافظه؛
  • Latency و Throughput ذخیره‌سازی؛
  • NIC Teaming/Bonding و قطع کنترل‌شده Link؛
  • Multipath و Failover Storage؛
  • قطع یک مسیر PSU در حد تست مجاز؛
  • بررسی Alertهای iLO، OneView، SIEM و Monitoring؛
  • Reboot، Secure Boot و Recovery Console؛
  • Backup تنظیمات و Restore آزمایشی؛
  • ثبت Temperature، Fan و Power زیر بار؛
  • تحویل As-built، Firmware Baseline، کابل‌کشی و Runbook.

اشتباهات رایج

  1. خرید CPU صرفاً بر اساس بیشترین تعداد هسته؛
  2. فرض امکان ارتقای میدانی Xeon نسل چهارم به پنجم؛
  3. تصور امکان جمع همه بیشینه‌های RAM، Drive، GPU و PCIe؛
  4. فرض وجود NIC داده Onboard؛
  5. انتخاب Drive قبل از شاسی، Cage، Controller و کابل؛
  6. نصب نامتوازن DIMM؛
  7. استفاده از RAID به‌جای Backup؛
  8. خرید SSD با Endurance نامناسب؛
  9. نداشتن نقشه Riser و Slot؛
  10. اتصال دو PSU به یک PDU؛
  11. انتخاب PSU بدون HPE Power Advisor؛
  12. استفاده از Extended Ambient بدون تأیید کانفیگ؛
  13. به‌روزرسانی تکه‌ای Firmware؛
  14. باز گذاشتن iLO روی شبکه عمومی؛
  15. تغییر TPM بدون Recovery Key؛
  16. اعلام سازگاری OS فقط به دلیل Boot موفق؛
  17. استناد به QuickSpecs قدیمی؛
  18. حذف Rail، Cable، Transceiver، Fan یا License از مقایسه؛
  19. نادیده گرفتن خرابی Host و Maintenance؛
  20. نداشتن As-built و Baseline عملکرد.

جمع‌بندی و توصیه نهایی

DL380 Gen11 در دو یونیت میان Compute، Memory، Storage و I/O تعادل انعطاف‌پذیری ایجاد می‌کند. یک یا دو Xeon نسل چهارم یا پنجم، DDR5، PCIe 5.0، شاسی‌های متنوع، NVMe/EDSFF، GPU و iLO 6 آن را برای طیف بزرگی از بارهای سازمانی مناسب می‌کنند.

اما همین انعطاف، ریسک اصلی پلتفرم نیز هست. Drive Cage می‌تواند Riser را حذف کند؛ Mid-tray روی Heatsink و کارت Full-length اثر می‌گذارد؛ حافظه متراکم Cooling و تعداد Cage را محدود می‌کند؛ CPU دوم مسیرهای DIMM، PCIe و NVMe بیشتری باز می‌کند؛ و سقف GPU بدون ماتریس حرارتی معنای عملی ندارد.

پیش از استعلام، یک Workload Profile واقعی، BOM کامل، نقشه Slot، Storage Chain، Power/Cooling Plan و Support Plan بنویسید. سپس ترکیب نهایی را با QuickSpecs جاری، Configurator رسمی، Power Advisor و Certification Matrix تأیید کنید. عبارت «یک DL380 قوی» مشخصات کافی برای خرید سازمانی نیست.

پرسش‌های متداول درباره DL380 Gen11

آیا DL380 G11 همان DL380 Gen11 است؟

بله. G11 نام کوتاه رایج و Gen11 نام رسمی نسل در اسناد HPE است. برای Firmware، قطعه و Support Case از نام کامل HPE ProLiant DL380 Gen11 و Product Number دقیق استفاده کنید.

DL380 Gen11 چند یونیت و چند سوکتی است؟

این سرور رک‌مونت 2U و دو سوکتی است و می‌تواند با یک یا دو CPU سفارش داده شود. در حالت یک CPU، فقط حافظه و مسیرهای I/O مربوط به همان سوکت فعال‌اند.

چه پردازنده‌هایی را پشتیبانی می‌کند؟

نسخه ۴۶ QuickSpecs کانفیگ‌های نسل چهارم و پنجم Intel Xeon Scalable را فهرست می‌کند. سقف نسل پنجم ۶۴ هسته در هر CPU است. مدل دقیق باید با Workload، License، Memory Speed، TDP و Cooling تطبیق داده شود.

آیا CPU نسل چهارم را می‌توان به نسل پنجم ارتقا داد؟

خیر. HPE ارتقای Field از سیستم عرضه‌شده با نسل چهارم به پردازنده نسل پنجم را پشتیبانی نمی‌کند، زیرا Firmware و System Board لازم یکسان نیستند.

حداکثر RAM چقدر است؟

سقف رسمی پلتفرم ۸TB با ۳۲ ماژول 256GB است. این عدد در همه شاسی‌ها قابل دستیابی نیست؛ برای نمونه، آرایش 24SFF محدودیت ۱۶ DIMM دارد.

آیا DL380 Gen11 از NVMe و EDSFF پشتیبانی می‌کند؟

بله. گزینه‌های U.3 NVMe در SFF و EDSFF E3.S در شاسی‌ها و Bundleهای مربوط ارائه می‌شوند. تعداد واقعی به CPU، کابل، Backplane، Controller، Riser و Cooling وابسته است.

چه RAIDی مناسب است؟

پاسخ ثابت وجود ندارد. RAID 1 برای Boot، RAID 10 برای Write و Recovery سریع و RAID 5/6 برای بهره‌وری ظرفیت در بعضی بارها کاربرد دارد. اندازه Drive، Write Penalty، Rebuild Time، Cache و SLA باید معیار انتخاب باشند.

آیا سرور NIC داخلی داده دارد؟

مدل Network Choice، Embedded LOM برای شبکه سرویس ندارد. NIC باید از نوع OCP 3.0 یا PCIe در BOM باشد. پورت 1GbE اختصاصی عقب برای iLO است.

iLO 6 رایگان است؟

iLO Standard همراه سرور ارائه می‌شود. قابلیت‌های پیشرفته Remote Console، Virtual Media و بعضی امکانات امنیت و توان به iLO Advanced وابسته‌اند.

آیا برای VMware و Hyper-V مناسب است؟

از نظر معماری مناسب است، اما نسخه دقیق Hypervisor، HPE Image/AddOn، Controller، NIC، Firmware و Driver باید در HPE Support & Certification Matrix تأیید شود.

آیا از GPU پشتیبانی می‌کند؟

بله. HPE سقف عمومی تا هشت GPU تک‌عرض یا سه GPU دو‌عرض را اعلام می‌کند. تعداد مجاز هر مدل به شاسی، Riser، CPU، PSU، Cooling و دمای ورودی وابسته است.

آیا RAID جای Backup را می‌گیرد؟

خیر. RAID فقط بعضی خرابی‌های Drive را تحمل می‌کند. حذف اشتباه، فساد منطقی، Ransomware و حادثه سایت به Backup مستقل، نسخه Immutable/Offsite و آزمون Restore نیاز دارند.

مصرف برق DL380 Gen11 چقدر است؟

یک عدد ثابت ندارد. مصرف به CPU، RAM، Drive، GPU، NIC، Fan و بار وابسته است. محاسبه باید با BOM واقعی در HPE Power Advisor و اندازه‌گیری زیر بار انجام شود.

قیمت DL380 G11 چگونه تعیین می‌شود؟

شاسی، CPU، RAM، Drive، Controller، NIC، GPU، PSU، Rail، License و سطح پشتیبانی قیمت را می‌سازند. دو پیش‌فاکتور بدون BOM همسان قابل مقایسه نیستند.

  • سرور HPE DL380 Gen11 چیست؟
  • DL380 G11 چند یونیت است؟
  • DL380 Gen11 چند پردازنده و چند هسته دارد؟
  • حداکثر رم DL380 Gen11 چقدر است؟
  • تفاوت شاسی SFF، LFF و EDSFF چیست؟
  • آیا DL380 Gen11 کارت شبکه داخلی دارد؟
  • Intel VROC چیست؟
  • DL380 Gen11 برای VMware یا Hyper-V مناسب است؟
  • چه GPUهایی روی DL380 Gen11 نصب می‌شوند؟
  • تفاوت DL360 Gen11 و DL380 Gen11 چیست؟
  • آیا می‌توان CPU نسل چهارم را به نسل پنجم ارتقا داد؟
  • پیش از خرید DL380 Gen11 چه مواردی را باید بررسی کرد؟

منبع: وبسایت رسمی HPE

دیدگاهتان را بنویسید

اشتراک در
اطلاع از
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها